Dynamiczny AMOLED - co to jest? Najnowsza generacja ekranów


Sprawdź ofertę akcesoriów do smartfona

Powerbank Hama Power pack Supreme 24HD 24000 mAh Kup teraz
Słuchawki bezprzewodowe Hama „Spirit Pure“ Bluetooth IPX5 czarne Kup teraz
Uchwyt na telefon Hama Uniwersalny uchwyt rowerowy GSM, 5 – 9 cm Kup teraz

Nowoczesne smartfony posiadają bardziej zaawansowane funkcje, które zwiększają wydajność i łatwość obsługi. Technologia Dynamic AMOLED jest jednym z takich ulepszeń. Czym jest technologia Dynamic AMOLED i jak działa? Dowiedz się więcej w naszym artykule

Technologia Dynamic AMOLED: Co musisz wiedzieć

Firma Samsung opracowała technologię Dynamic AMOLED. Ekrany te są zgodne z certyfikatem HDR10+, który zapewnia kinową klasę kolorów, kontrast i nasycenie barw. Ta najnowocześniejsza technologia redukuje szkodliwe niebieskie światło emitowane przez wyświetlacz. Pomaga to ograniczyć zmęczenie oczu i zaburzenia snu. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy korzystają z telefonu w nocy. Według wyników testów emituje on 7% niebieskiego światła, podczas gdy średnia wynosi 12%.

Dynamiczne wyświetlacze AMOLED są niezwykle opłacalne, co jest ważne, biorąc pod uwagę coraz większe rozmiary ekranów i to, jak długo użytkownicy spędzają czas patrząc na treści. Technologia ta pozwala uzyskać matrycę o niezwykłej jasności, sięgającej nawet 1215 nitów. Dzięki tej technologii możliwe jest oglądanie filmów i obrazów nawet w pełnym słońcu.

Nie możemy zapomnieć o wyraźnych kolorach i doskonałym obrazie. Wyświetlacze w technologii Dynamic AMOLED są obecnie najlepszymi na rynku. I prawdopodobnie tak pozostanie jeszcze przez długi czas.

Dynamic AMOLED - co to jest?

Czym jest technologia Dynamic AMOLED? Jest to kolejna generacja topowych wyświetlaczy Samsunga. Rozwiązanie to bazuje na wyświetlaczach OLED, ale wyróżnia się kilkoma usprawnieniami.

Ekrany te posiadają następujące główne cechy:

  • Wyraźny obraz - Zastosowanie pełnej struktury subpikselowej znacznie wyostrza szczegóły na ekranie, takie jak czcionki i ikony.
  • Niższe zużycie energii - Nowe wyświetlacze zużywają o 10% mniej energii na godzinę niż inne typy ekranów. Oznacza to, że baterie muszą być rzadziej ładowane.
  • Ekrany te oferują prawdziwą czerń. Nie ma potrzeby podświetlania, więc czerń jest naturalna i nie jest uzyskiwana za pomocą algorytmów.
  • Jasny wyświetlacz - Nawet w pełnym słońcu każdy aspekt ekranu jest widoczny;
  • Precyzyjne odwzorowanie kolorów - zaawansowany algorytm zapewnia naturalne przejścia
  • Redukcja niebieskiego światła - Chroni oczy i zmniejsza zmęczenie wzroku nawet przy długim wpatrywaniu się w ekran smartfona.
  • Zawsze widoczny - Dzięki organicznym kryształom OLED informacje takie jak data, godzina czy powiadomienia z serwisów społecznościowych mogą być wyświetlane na zablokowanym ekranie.
  • Wrażenia - Materiały wideo oglądane na takich wyświetlaczach są wyjątkowo żywe, ostre i doskonale odwzorowują naturalne kolory.

Samsung stosuje ekrany Dynamic AMOLED w swoich topowych modelach, takich jak Galaxy Z3 Flip i Galaxy Z3 Fold. Samsung dąży do promowania innowacyjnych rozwiązań, takich jak składane smartfony i wysokiej jakości wyświetlacze. Można przypuszczać, że ekrany Dynamic AMOLED w przyszłych modelach będą dostępne również w tańszych modelach tego producenta. Tak było już w przeszłości z innymi innowacyjnymi rozwiązaniami tej marki.

Jak działa wyświetlacz Dynamic AMOLED?

Wyświetlacz ten działa w podobny sposób jak ekrany OLED. Opiera się na diodach elektroluminescencyjnych. Wykonane są one z substancji organicznych, czyli polimerów. Każda dioda posiada jeden piksel. Pozwala to na uzyskanie ostrych obrazów i głębokiej czerni. Diody te nie wymagają podświetlenia, jak to ma miejsce w przypadku ekranów LCD. To one wytwarzają światło i podświetlane są tylko te, które emitują kolor. W przypadku czarnego koloru, diody będą wyłączone, co będzie widoczne jako czerń.

Jak właściwie działa dynamiczny wyświetlacz AMOLED? Choć jest to skomplikowany proces, postaramy się go uprościć. Po pierwsze, należy zrozumieć czym jest pojedyncza dioda. Składa się ona z anody i katody oraz warstw: emisyjnej, przewodzącej i elektroluminescencyjnej.

Elektrony rozpoczynają podróż z katody do warstwy emisyjnej. Następnie wędrują do anody, a na końcu do warstw przewodzących. Pozostawiają za sobą dziury elektronowe. Uwalniają one energię, pozwalając, by wpadło do nich więcej elektronów. Świecą. Wszystkie kolory są tworzone z polimerów, tzn. polimery są odpowiedzialne za tworzenie kolorów czerwonego, niebieskiego i zielonego. Dlatego na ekranie kolory te wydają się wyraźne.

HDR10+ jest wbudowany w wyświetlacze Dynamic AMOLED. Technologia ta jest powszechnie dostępna i pozwala na uzyskanie szerszej gamy kolorów. Pozwala to na wyświetlanie obrazów zbliżonych do tego, co widzi ludzkie oko. Pozwala to na łączenie bardzo ciemnych kolorów z bardzo jasnymi w obrębie kilku pikseli. Tworzy to nowy poziom realizmu, który jest możliwy tylko na ekranach kinowych.

Warto zwrócić uwagę na doskonałe kąty widzenia, które są możliwe dzięki polimerom zastosowanym w wyświetlaczach. Kolory nie blakną bez względu na to, pod jakim kątem są oglądane, ponieważ nie ma podświetlenia. Dotyczy to zwłaszcza smartfonów ze składanymi wyświetlaczami.