Jak używać NFC w smartfonie


Sprawdź ofertę akcesoriów do smartfona

Powerbank Hama Power pack Supreme 24HD 24000 mAh Kup teraz
Słuchawki bezprzewodowe Hama „Spirit Pure“ Bluetooth IPX5 czarne Kup teraz
Uchwyt na telefon Hama Uniwersalny uchwyt rowerowy GSM, 5 – 9 cm Kup teraz

Co to jest NFC? Jak można wykorzystać tę innowację do płacenia smartfonem? Ze względu na swoją prostotę i łatwość, płatności zbliżeniowe są bardzo popularne. Ten film pokaże Ci, jak wykorzystać swój telefon do dokonywania płatności zbliżeniowych. Wyjaśniamy!

NFC - Jak z niej korzystać i kiedy warto ją włączyć?

Transakcje zbliżeniowe stały się bardzo popularne. Oferują wygodę i szybkość, a także komfort. Ponieważ wiąże się to z wydawaniem reszty, a portfel jest ciężki i nieporęczny, nieczęsto decydujemy się na płacenie gotówką. Nowoczesna technologia pozwala nam na płacenie nie tylko kartą, ale również gadżetami, które niemal zawsze mamy przy sobie, takimi jak smartfon czy zegarek. Dzięki nowoczesnej technologii to wszystko jest możliwe.

Co to jest NFC i jak można wykorzystać je do płacenia? Jest to metoda komunikacji bliskiego zasięgu, która może sięgać do 20 cm (Near Field Communication). Obecnie jest ona udoskonalona i współpracuje z HCE - Host Card Emulation. To rozwiązanie nie wymaga karty SIM.

W celu dokonania transakcji konieczna była wymiana karty SIM na taką, która posiadała niezbędne dane. Były to płatności simcentryczne i były obsługiwane tylko przez niektórych operatorów komórkowych i współpracujące z nimi banki. HCE działa w ten sposób, że dane do transakcji pobierane są z chmury lub aplikacji mobilnej banku przez Internet.

NFC opiera się na protokołach RFID. System ten może działać w dwóch trybach. W trybie aktywnym oba urządzenia mają własne zasilanie i emitują sygnały. Tryb pasywny posiada tylko jedno urządzenie z własnym zasilaniem. Drugie urządzenie jest aktywowane przez pole elektromagnetyczne wytworzone przez pierwsze. Parametry te to: 2 GHz szerokości pasma przy 13,56 MHz, wysoka częstotliwość przy 13,56 MHz, przepustowość 106, 212, 424 i 848 kbit/s.

Jak działa NFC?

Wiele osób nie wie, że NFC może pełnić inne funkcje niż płatności zbliżeniowe. Jednym z przykładów jest wymiana plików. W przypadku przesyłania zdjęć NFC jest szybsze niż Bluetooth.

Dzięki temu można zapisać i wykorzystać "programowalne" naklejki (tag NFC) do odczytu i zapisu. Smartfon aktywuje wybraną funkcjonalność lub aplikację, gdy użytkownik znajdzie się wystarczająco blisko. NFC można również wykorzystać do szybkiego uwierzytelniania - odblokowywania drzwi czy bram bez konieczności podawania hasła, PIN-u czy odczytu biometrycznego.

Jak używać NFC do robienia zakupów Wymagany jest kompatybilny smartfon z technologią NFC (Android 4.4 i nowszy lub iOS w wersji 6 lub nowszej) oraz karta bankowa obsługująca płatności zbliżeniowe. Sprawdź najpierw, czy Twój bank pozwala na dokonywanie takich transakcji.

NFC - korzyści z rozwiązania

Technologia NFC ma wiele zalet. Jest łatwa w obsłudze i zmniejsza prawdopodobieństwo przypadkowego odczytania danych. Urządzenie zużywa bardzo mało energii, a połączenie i weryfikacja odbywają się w krótkim czasie.

W naszym kraju płatności zbliżeniowe są bardzo popularne. Dlatego też w tej dziedzinie plasujemy się w czołówce krajów europejskich. Nie dziwi więc fakt, że usługi płatnicze oparte na NFC stają się coraz bardziej popularne, np. PayPass i PayWave stanowią trzon oferty gigantów rynku kart kredytowych - Master-Card, Visa. Telekomy oferują również systemy płatności oparte na NFC - myWallet, T-Mobile, oraz NFC Pass (Orange). Operatorzy GSM promują również mpass.

Twój smartfon jest zawsze pod ręką. Sprawdzasz pocztę, przeglądasz media społecznościowe i co chwilę piszesz wiadomości. NFC pozwoli Ci z niego korzystać, a Ty nie będziesz musiał szukać portfela za każdym razem, gdy kupujesz kawę lub pączka w kawiarni. O NFC i o tym, jak wykorzystać je do płatności zbliżeniowych, dowiesz się z naszego poradnika. Przedstawimy również przykłady rozwiązania niektórych z najczęstszych problemów technicznych związanych z tą funkcjonalnością.

Jak działa NFC? Czy jest dostępna?

Jak korzystać z NFC w telefonie Jak aktywować tę funkcję? Wystarczy, że zainstalujesz aplikację swojego banku na telefonie z systemem Android. Następnie należy stworzyć cyfrową wersję karty swojego banku i połączyć ją ze swoim kontem.

Jest to całkowicie bezpłatne i trwa zaledwie kilka sekund. W razie jakichkolwiek pytań, zadzwoń na infolinię swojego banku, aby porozmawiać z konsultantem. NFC może być wykorzystywane do obsługi wielu kont lub kart płatniczych. Oznacza to, że nie musisz ograniczać swoich możliwości, jeśli codziennie korzystasz ze środków pochodzących z różnych źródeł.

NFC - Jak to działa, gdy chcesz zapłacić za produkt lub usługę? Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby uruchomić aplikację. Upewnij się, że włączyłeś NFC. Aby włączyć NFC, przesuń palcem w dół od paska stanu telefonu. Jeśli ikona skrótu NFC nie pojawia się, Twój telefon może jej nie obsługiwać. Wystarczy zbliżyć telefon do terminala. Czasami będziesz musiał stuknąć w ekran, aby potwierdzić. W przypadku kwot większych niż PS50, konieczne będzie również wprowadzenie kodu PIN.

Twój telefon jest całkowicie bezpieczny w przypadku transakcji, które nie są gotówkowe. Wszystko działa dokładnie tak samo, jak w przypadku karty kredytowej. Nie ma możliwości, aby ktokolwiek niepowołany połączył się z telefonem bez Twojej zgody. Secure Element SE jest również dostępny dla NFC. Czytnik NFC może być podłączony tylko do jednego urządzenia. Zapobiega to przypadkowemu płaceniu za cudze zakupy.

Jeśli obawiasz się, że Twoje dane mogą zostać skradzione, wyłączaj NFC przed i po każdej transakcji. Za swoje bezpieczeństwo odpowiadasz sam. Nie udostępniaj nikomu swojego telefonu, ani swojego kodu PIN. Zabezpiecz swój smartfon za pomocą danych biometrycznych (odciski palców, Touch ID i PIN).