Jaki powerbank wybrać? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?


Sprawdź ofertę akcesoriów do smartfona

Powerbank Hama Power pack Supreme 24HD 24000 mAh Kup teraz
Słuchawki bezprzewodowe Hama „Spirit Pure“ Bluetooth IPX5 czarne Kup teraz
Uchwyt na telefon Hama Uniwersalny uchwyt rowerowy GSM, 5 – 9 cm Kup teraz

Planujesz dalekie podróże, gdzie nie ma dostępu do prądu? Być może potrzebujesz urządzenia, które naładuje Twój telefon przez cały czas. Idealnym rozwiązaniem jest powerbank, czyli przenośny bank baterii. Pokażemy Ci, jaki powerbank wybrać, aby szybko i sprawnie naładować baterię.

Jak wybrać powerbank? Najważniejsze parametry

Powerbank to bardzo przydatne narzędzie. Przydaje się szczególnie wtedy, gdy z powodu podróży lub przerwy w dostawie prądu przez dłuższy czas nie mamy dostępu do źródła energii. Zawsze warto mieć pod ręką przenośną baterię, aby móc naładować telefon lub inne urządzenia elektroniczne. Jakie są kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze powerbanku? Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć najważniejsze parametry.

Pojemność baterii

Wybierając powerbank, weź pod uwagę okoliczności, w których będziesz go najczęściej używać. Nie musi być duży, jeśli używasz go tylko do sporadycznego ładowania baterii smartfona. Nowoczesne smartfony mają baterie o pojemności od 3000 mAh do 5000 mAh. Jeśli musisz wielokrotnie ładować swój smartfon, powinieneś zaopatrzyć się w powerbank o pojemności co najmniej 8000 mAh.

Większy powerbank jest zalecany do większych i bardziej energochłonnych urządzeń, takich jak przenośne konsole do gier, systemy nawigacji GPS czy aparaty fotograficzne. Można kupić modele z bateriami o pojemności 20 000 mAh, a nawet 27 000 mAh. Należy jednak pamiętać, że większe pojemności często wpływają na rozmiar i wagę urządzenia. Może to być problematyczne, jeśli dużo podróżujesz, a Twój bagaż podręczny jest ograniczony.

Rodzaj baterii (typ ogniwa).

Szukaj modeli, które mają baterię litowo-polimerową (Lithium-polymer), jeśli szukasz kompaktowego, ale mocnego powerbanku. Są one łatwe do zidentyfikowania, ponieważ występują w wielu różnych formach. Ze względu na swoją konstrukcję, baterie litowo-jonowe można znaleźć tylko w formie prostopadłościanu.

Oba typy ogniw mają różną podatność na samorozładowanie. Chociaż bateria litowo-polimerowa jest mniej podatna na samorozładowanie niż jej litowo-jonowe odpowiedniki, to jednak ładuje się szybciej.

Wskaźnik naładowania

Dobry, niedrogi powerbank powinien zawierać wskaźnik naładowania baterii. Może to być w formie ikony lub diod LED, które wskazują aktualny poziom naładowania. Warto kontrolować poziom naładowania baterii, aby wiedzieć, kiedy powerbank powinien być podłączony do prądu. Alternatywną opcją jest ładowarka słoneczna. To rozwiązanie jest dostępne tylko w słoneczne dni. Nie jest ono tak wydajne jak ładowanie za pomocą kabla.

Porty USB

Wiele powerbanków wyposażonych jest w wiele portów USB, dzięki czemu można ładować wiele urządzeń jednocześnie. Liczy się nie tylko liczba portów, ale także natężenie prądu.

Im szybciej ładujesz baterię urządzenia, tym większe natężenie prądu może wygenerować port USB. Jeśli w powerbanku jest więcej niż jeden port, amperaż będzie zróżnicowany. Jest to przydatne, jeśli musisz ładować wiele urządzeń jednocześnie, ale chcesz też szybciej odłączyć jedno urządzenie.

1 amper wystarczy do naładowania telefonu lub innych małych urządzeń. W zależności od zaleceń producenta, większe urządzenia, takie jak tablety, powinny być ładowane prądem o natężeniu 2,1 A lub 2,4 A.

Bezpieczeństwo

Unikaj powerbanków nieznanych marek lub modeli bez logo. Urządzenia te są często sprzedawane na ulicznych i nadmorskich straganach. Powerbank, który oferuje tylko ułamek swojej pojemności to najlepszy przypadek. W najgorszym przypadku powerbank nie będzie w stanie naładować sprzętu lub ogniwo może eksplodować, powodując zagrożenie pożarowe. Nie warto ryzykować swojego życia lub zdrowia. Wybieraj tylko modele od zaufanych producentów, takich jak Samsung, SBS czy Manta.

Stosuj odpowiednie dodatki

Wskaźnik poziomu naładowania to dodatkowy funkcjonalny dodatek do wspomnianego już powerbanku. Mechanizm automatycznego wyłączania to kolejny przydatny dodatek, który zwiększa bezpieczeństwo użytkowania powerbanku. Eliminuje on możliwość przegrzania się Twojego urządzenia lub zwarcia.

Jaki powerbank będzie dla Ciebie odpowiedni?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli powerbanków, więc wybór tego właściwego może być trudny. Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych powerbanków, które oferują świetne parametry, aby pomóc Ci w wyborze niezawodnego modelu. Zapoznaj się z wybranymi przez nas modelami i zdecyduj, który powerbank odpowiada Twoim potrzebom.

SBS 8000mAh USB 2.1A+1A powerbank to tani, niezawodny powerbank, który posiada pojemność 8000 mAh. Ten powerbank idealnie nadaje się do okazjonalnego ładowania smartfona, np. podczas długich podróży. Do dyspozycji masz 2 porty USB. Stan baterii można łatwo sprawdzić za pomocą wbudowanego wyświetlacza. Powerbank można bardzo szybko naładować za pomocą akumulatorów litowo-polimerowych.