Jak czyścić klawiaturę komputerową?


Sprawdź ofertę akcesoriów do smartfona

Powerbank Hama Power pack Supreme 24HD 24000 mAh Kup teraz
Słuchawki bezprzewodowe Hama „Spirit Pure“ Bluetooth IPX5 czarne Kup teraz
Uchwyt na telefon Hama Uniwersalny uchwyt rowerowy GSM, 5 – 9 cm Kup teraz

Klawiatura komputerowa ma to do siebie, że raz na jakiś czas wymaga gruntownego czyszczenia, z drobinek kurzu czy okruchów. Z pomocą przychodzą środki do czyszczenia klawiatury. Dzięki tym produktom można wyczyścić klawiatury skutecznie raz szybko. W ten sposób będzie działała bez zarzutu, ponadto będzie wyglądała estetycznie. Niestety czyszczenie klawiatury jest stosunkowo skomplikowanym zadaniem. Nieumiejętne ruchy mogą doprowadzić do zniszczenia sprzętu, tym samym należy zachować wysoką ostrożność.

Dlaczego należy regularnie czyścić klawiaturę komputerową?

Niezależnie od tego czy komputer jest narzędziem pracy czy też wykorzystywany jest do oglądania filmów, czy też przeglądania social media - należy dbać o jego czystość. Dzięki temu przedłużyć można żywotność sprzętu, a także zwiększyć Komfort korzystania z klawiatury. Niestety proces czyszczenia klawiatury nie jest najłatwiejsze oraz wymaga właściwego przygotowania. Dlatego aby dokładnie oczyścić klawiaturę należy wybrać odpowiednie środki.

Niezbędne produkty do czyszczenia

Przede wszystkim doskonale sprawdzają się patyczki do uszu, sprężone powietrze, pędzelek, ale także alkohol izopropylowy. Niezbędna jest także miękka szmatka, na przykład z mikrofibry lub bawełniana. Pozwoli ona wytrzeć Wiele elementów urządzenia. Nie należy natomiast używać waty, ręcznika papierowego ani papieru toaletowego. Ich fragmenty z łatwością mogłyby zanieczyszczać sprzęt, co z kolei mogłoby być powodem lub całkowitego uszkodzenia klawiatury. W celu usunięcia nakładek na przyciskach doskonale sprawdzi się śrubokręt płaski lub specjalny ściągacz do klawiszy. Można także korzystać z gotowych produktów do czyszczenia klawiatury, które dostępne są między innymi w profesjonalnych sklepach komputerowych. Z ich wykorzystaniem można usunąć wszelkie zanieczyszczenia, a ponadto pozostawić klawiaturę higienicznie czystą. Jest to bardzo ważne, gdyż na klawiaturze bardzo często gromadzą się duże ilości bakterii, roztoczy, a także wielu innych zanieczyszczeń. Dochodzi do tego zwłaszcza sytuacji, kiedy podczas pisania na klawiaturze spożywa się posiłek. Wówczas resztki jedzenia mogą gromadzić się na klawiszach oraz na obudowie urządzenia.

Klawiatury komputerowe znajdziesz na stronie sklepu https://hamamobile.pl/klawiatury-komputerowe.

Klawiatura komputerowa

Jak czyścić klawiaturę krok po kroku

Jeżeli klawiatura komputerowa zawiera dołączoną instrukcję obsługi wówczas warto przeczytać zawarte tam informacje. Informacje te mogą dotyczyć między innymi sposobów czyszczenia, Jaki jest niezbędny w przypadku danego modelu. W takiej sytuacji należy przygotować potrzebne przedmioty oraz upewnić się, że klawiatura została odłączona od komputera. Natomiast w przypadku urządzeń bezprzewodowych konieczne jest usunięcie z nich baterii. Wówczas można przystąpić do czyszczenia. Klawiaturę należy chwycić oburącz, a także energicznie nią potrząsać, aby w ten sposób wytrzepać znajdujące się między przyciskami różnego rodzaju okruszki oraz większe zanieczyszczenia. Następnie pędzelkiem można wywieźć kurz oraz większość zanieczyszczeń znajdujących się pomiędzy przyciskami. Należy jednak zachować podczas tej czynności wysoki poziom ostrożności. Zbyt mało delikatne ruchy mogłyby uszkodzić mechanizmy klawiatury oraz spowodować duże straty finansowe. Następnie z pomocą sprężonego powietrza można usunąć pozostały brud i zanieczyszczenia nagromadzone w szczelinach pomiędzy klawiszami. Wydmuchuje powietrze należy odstawić dyszy pod odpowiednim kątem, aby zanieczyszczenia mogły swobodnie wylatywać z klawiatury. Ważne jest, aby w wyniku działania sprężonego powietrza zanieczyszczenie nie wchodziły w głębsze partie klawiatury.

Należy także zachować odpowiednią odległość od klawiatury, aby jej nie uszkodzić. Następnym etapem jest wytarcie szmatką lub patyczkami do uszu, które wcześniej zostały zwilżone alkoholem izopropylowym boki klawiszy oraz wierzch obudowy. Dzięki dokładnemu czyszczeniu klawiatury ręcznie można skutecznie usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Aby jednak uzyskać jeszcze lepsze rezultaty można umyć każdy klawisz osobno. W tym celu konieczne jest zdjęcie z wykorzystaniem płaskiego śrubokręta w poszczególnych klawiszy. Proces należy rozpocząć od sprawdzenia czy dana klawiatura umożliwia swobodne wyjmowanie klawiszy. Niektóre znane klawiatury membranowe nie posiadają takiej możliwości. Proszę także sprawdzić w instrukcji obsługi jaki sposób prawidłowo zdejmować klawisze. Wygięte elementy można umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu lub płynu do mycia naczyń. Następnie przed ponownym założeniem klawiszy należy dokładnie ją osuszyć kropka W innym przypadku mogłoby dojść do uszkodzenia klawiatury.