Wi-Fi dla całej Europy, skandal na Facebooku i nieustraszony Telegram. Najważniejsze wydarzenia tygodnia w IT


Sprawdź ofertę akcesoriów do smartfona

Powerbank Hama Power pack Supreme 24HD 24000 mAh Kup teraz
Słuchawki bezprzewodowe Hama „Spirit Pure“ Bluetooth IPX5 czarne Kup teraz
Uchwyt na telefon Hama Uniwersalny uchwyt rowerowy GSM, 5 – 9 cm Kup teraz

 

Top menedżerowie i eksperci branży IT opowiedzieli NV o najważniejszych, ich zdaniem, wydarzeniach i trendach mijającego tygodnia

.

 

Doradca pierwszego wicepremiera ds. gospodarki cyfrowejKomisja Europejska

(KE) uruchomiła 20 marca nową stronę internetową programu WiFi4EU

i rozpoczęła wstępną rejestrację dla chętnych, która rozpocznie się w połowie maja 2018 r.

Celem programu jest zapewnienie bezpłatnego dostępu do Internetu mieszkańcom UE i turystom. Planowane jest wyposażenie w darmowe Wi-Fi miejsc publicznych: parków, skwerów, muzeów, instytucji administracyjnych i publicznych, budynków użyteczności publicznej, szpitali, bibliotek itp.

Co najmniej 6 000-8 000 lokalnych społeczności będzie miało darmowy dostęp do Internetu o przepustowości Gigabit/s. Program rozpoczął się w 2017 roku z budżetem 120 mln euro do 2020 roku.

I dobrze rozwinięty zasięg 3G/4G w Europie nie jest przeszkodą, a w żaden sposób powodem, aby nie budować bezpłatny zasięg Wi-Fi. Pomaga nawet to, że infrastruktura cyfrowa jest dostępna i kanały cyfrowe mogą być organizowane w celu podłączenia hotspotów Wi-Fi, jak również.

Celem KE jest zapewnienie każdemu mieszkańcowi prawa do internetu, zwłaszcza w strefach wykluczenia cyfrowego, jakimi są zazwyczaj małe miasta i wsie.

Z powodu skandalu w weekend dotyczącego danych osobowych 50 mln użytkowników Facebooka, które wpadły w ręce firmy Cambridge Analytica

, akcje portalu społecznościowego spadły o 20 punktów, czyli 11% i nadal spadają. To ponad 50 mld USD kapitalizacji spółki.

Sądy i grzywny są spodziewane, około 20 tys. dolarów na użytkownika, w sumie 1 bilion dolarów... To dwa razy więcej niż kapitalizacja Fecebooka (537 mld USD).

I Cambridge Analytica - w samym środku skandalu

z potajemnie sfilmowanym przez brytyjską telewizję channel4 wideo, w którym CEO Alexander Nix ujawnił, czym tak naprawdę zajmuje się "cyfrowy marketing" i "mikrotagowanie": kompromitowaniem przeciwników politycznych, prowokowaniem do łapówek, korupcji, wplątywaniem ukraińskich kochanek, szantażem, rozpowszechnianiem fake newsów, podsycaniem strachu itd. Wszystko jest tak samo jak u nas.

Kirill SygydaSMO

Adwise.AgencyBrytyjska

firma doradztwa politycznegoCambridge Analytica

w

cudowny sposób uzyskała dostęp do danych osobowych 50 milionów użytkowników Facebooka. Firma jest oskarżona o wykorzystanie tych danych do wpływania na wynik wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku.

Dane zostały zebrane poprzez grę quizową o nazwie "This is your digital life", która wymagała od użytkownika "zalogowania się" na Facebooku. Pozostaje nam przypuszczać, że w przyszłości Facebook znacznie ograniczy dostęp programów i usług firm trzecich do swoich danych.

Rosyjskie władze znów mówią o zablokowaniu Telegramu

, który niedawno przekroczył granicę 200 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie. Federacja Rosyjska już dawno podjęła decyzję o budowie swojego odpowiednika "wielkiego chińskiego firewalla", czyli systemu kontrolującego wszystkie strony internetowe, serwisy i sieci społecznościowe.

Zakładamy, że Telegram będzie kontynuował swój rozwój, również w Rosji, i stanie się rzeczywiście pierwszym komunikatorem, który wprowadzi własną kryptowalutę. Uniknie blokady i otrzyma nową porcję pochwał jako najswobodniejszy kanał komunikacji.

Korporacyjny komunikator Slack

na swój sposób odpowiedział na pytanie o etykę kontroli pracodawcy nad swoimi pracownikami. Od 20 kwietnia firma zmieni zasady: posiadacze kilku płatnych subskrypcji będą teraz mogli pobrać całą korespondencję w Slacku wszystkich swoich pracowników.

Firma twierdzi, że zmiana jest związana z uchwalonym przez Parlament Europejski Ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych, które wejdzie w życie w maju 2018 roku. Slack stał się pierwszym serwisem korporacyjnym, który przez przełącznik wyłączył wolność słowa i tajemnicę korespondencji. Zakładamy, że w przyszłości większość dużych sieci społecznościowych zlikwiduje również tajemnicę korespondencji.

Yuriy Kurmazd dyrektor

UkrtelecomZTE

, światowy lider w dziedzinie technologii telekomunikacyjnych i informacyjnych, otworzył długoterminową linię finansowaniadla Ukrtelecom

. W

pierwszej fazie przewidziano wsparcie dla wspólnych projektów o wartości 10 mln USD.

Dofinansowanie przeznaczone jest na realizację projektów mających na celu rozszerzenie zasięgu optycznego dostępu do Internetu. A także na modernizację sieci dostępowej i innych elementów infrastruktury Ukrtelecomu.

W obecnej sytuacji widzimy duże zainteresowanie ze strony globalnego biznesu narodowym operatorem infrastruktury. Ta linia finansowania będzie wykorzystywana dla projektów, których okres zwrotu nie przekracza pięciu lat.

Naszym celem jest zakrojona na szeroką skalę modernizacja techniczna infrastruktury oraz geograficzna ekspansja nowoczesnych usług.

Vladimir BondarenkoTechnical

Director, MusicPodczas

Game Developers Conference 2018 w San Francisco Google ogłosiło funkcję Google Play Instant

dla gier, zaktualizowany system aplikacji dla Androida, który pozwala na ich uruchamianie bez instalowania na urządzeniu. Funkcja została po raz pierwszy wprowadzona w 2016 roku, była dostępna dla prostych aplikacji pod koniec 2017 roku, a teraz wystartowała dla gier.

Z jednej strony, jest to krok naprzód i ułatwia życie użytkownikom. Funkcja ta pomoże ocenić grywalność aplikacji bez konieczności jej pobierania. Z drugiej strony, będzie to poważna zmiana dla deweloperów, która pociągnie za sobą rewizję wszystkich metryk związanych z wydajnością gier.

Najprawdopodobniej ta innowacja doprowadzi do zmniejszenia odsetka instalacji gier, które dana osoba otwiera w Google Play. To z kolei zwiększy koszt przyciągnięcia pojedynczego użytkownika i może całkowicie zmienić ekonomię dużych firm produkujących gry.